Wales

Po více než půl století, od posledního účasti na velkém turnaji, se Wales konečně vrací na nejvyšší scénu. Vedený skvělým Garethem Balem, nechtějí hrát druhé housle.

Nejlepší výsledek: žádný
Trenér: Chris Coleman
Nejlepší střelec: Ian Rush (28); současný - Gareth Bale (19)
Nejvíce zápasů: Neville Southall (92); současný - Chris Gunter (64)
Založení: 1876
Přezdívka: Dreigiau (Draci)
Kde hrají: Cardiff City Stadium; Millennium Stadium, Cardiff

Odehrané zápasy

Wales se naposledy účastnil hlavního turnaje v roce 1958 ve Švédsku (Mistrovství světa), ve kterém John Charles dotáhl tým do čtvrtfinále. Od té doby nepřeberné množství špičkových fotbalistů, mezi nimi Ian Rush a Ryan Giggs, nebyli schopni dotáhnout svou reprezentaci na nejvyšší jeviště. Nicméně, díky sedmi gólům Garetha Balea v kvalifikace na Mistrovství Evropy 2016, bude země konečně soutěžit v hlavním turnaji po 58 letech.

Celkově: Z104 V41 R21 P42
Závěrečné turnaje: Z0 V0 R0 P0

Úspěchy

Jugoslávie se stala pro Wales strašákem. Jugoslávie zastavila cestu na závěrečný turnaj Walesu v roce 1976 i 1984. Vítězství v posledním utkání na domácí půdě by na EURO poslalo Wales, ale Mehmed Baždarević v 81. minutě rozesmutněl celý národ.

Na EURO 2004 byl Wales opět tak blízko. Tváří v tvář proti Rusku v baráži neuspěl. Přitom remíza 0:0 z Moskvy dávala Walesu velmi dobrou šanci. Domácí odvetu, ale hráči Walesu nezvládli a po porážce 0:1 opět na EURO chyběli. V kvalifikaci na EURO 2012 skončili v poli poražených.

Památné EURO zápasy

• 06/12/15: Wales 1:0 Belgie, EURO 2016 kvalifikace
    • 25. minuty znamenala vítězný gól z kopačky Garetha Balea. Toto vítězství v Cardiffuposlalo Wales na šampionát
  • 15/11/2003: Rusko 0:0 Wales, EURO 2004 baráž
    • Výborná obrana v baráži o postup dala Walesu dobrou výchozí pozici do odvety
  • 05/06/1991: Wales 1:0 Německo, EURO '92 kvalifikace
    • Ian Rush v 66. minutě zařídil zasloužené vítězství nad Mistry světa.

Věděli jste, že?

Wales se stal historicky třetím týmem, který odehrál oficiální mezinárodní zápas, když prohrál 0:4 se Skotskem v přátelském utkání v Particku dne 25. března 1876. Zcela amatérské mužstvo Walesu zahrnovalo dva právníky, obchodníka se dřevem, vojáka, kameníka, horníka a obránce William Williamse, který dělal kominíka.