Turecko

Vzhledem k tomu, že dosáhli svého prvního finálového turnaje až v roce 1996 (EURO), šlo Turecko od úspěchu k úspěchu, kdy se kvalifikovali na další tři EURO, a v roce 2002 se zúčastnilo Mistrovství světa, kde bralo bronzové medaile.

Nejlepší výsledek: Semifinále (2008)
Trenér: Fatih Terim
Nejlepší střelec: Hakan Sukur (51); současný - Burak Yilmaz (19)
Nejvíce zápasů: Rüştü Reçber (120); současný - Emre Belözoğlu (93)
Založení: 1923
Přezdívka: Ay-Yıldızlılar
Kde hrají: Různé

Odehrané zápasy

Vrchol úspěchu pro Turecko přišel na Mistrovství světa ve fotbale v roce 2002, kde bralo bronzové medaile. Bylo to jejich teprve druhý světový šampionát. Deset pokusů potřebovalo Turecko než se dostalo na svoje první EURO. V roce 1996 ve skupině prohrálo všechna tři utkání. V roce 2000 prošli až do čtvrtfinále pod Mustafou Denizlim. O osm let později v Rakousku a Švýcarsku po dramatickém penaltovém rozstřelu porazili Chorvatsko, a pod uvedením Fatiha Terima prošli do semifinále, kde prohráli 2:3 s Německem. Poté, co chyběli v Polsku a na Ukrajině, se vrací na EURO 2016, jako nejlepší tým ze třetích míst kvalifikačních skupin.

Celkově: Z122 V47 R29 P46
Závěrečné turnaje: Z12 V3 R2 P7

Úspěchy

Po nepodařených kvalifikacích na evropský šampionát se Turecko probojovalo až na EURO '96. Tam, ale nezískali ani jeden bod. Zlepšili o čtyři roky později, v roce 2000, kde vypadali ve čtvrtfinále s Portugalskem 0:2. Překvapivé vyřazení v baráži od Lotyšska znamenalo neúčast na EURO 2004. Ale znovu pod kormidlem Terima dokázali postoupit na šampionát 2008. Dokázali porazit Švýcarsko, Českou republiku a Chorvatsko ve čtvrtfinále. Stopku jim vystavilo až Německo

Přes dobrý start v těžké kvalifikační skupině A na EURO 2012, nedokázali postoupit. Ztráty v Německu a překvapivě s Ázerbájdžánem, poslaly Turky do baráže. Tam, ale bylo nad jejich síly Chorvatsko, které v součtu porazilo Turecko 3:0.

Památné EURO zápasy

• 20/06/2008: Turecko 1:1 Chorvatsko (3:1 na pp), EURO 2008 čtvrtfinálové
    • Semih Şentürk v 122. minutě dokázal vyrovnat, a v penaltovém rozstřelu Turecko postoupilo
  • 11/06/2008: Švýcarsko 1:2 Turecko, EURO 2008 skupina
    • Ve vytrvalém dešti náhradník Semih vyrovnal a v 92. minutě rozhodl Arda Turan.
  • 19/06/2000: Turecko 2:0 Belgie, EURO 2000 skupina
    • Dvě branky Hakana Sukura poslalo Turecko do čtvrtfinále na úkor spolupořadatele (Belgie).

Věděli jste, že?

Turecko se nedokázalo kvalifikovat ve svých prvních devíti pokusech na Mistrovství Evropy, aby poté dosáhlo na čtyři z posledních šesti závěrečných turnajů.