Portugalsko

Portugalsko má tu čest, být jediným týmem, který se na domácí půdě dokázal dostat až do finále EURO. Bohužel v něm podlehli Řecku.

Nejlepší výsledek: finalista 2004
Trenér: Fernando Santos
Nejlepší střelec: Cristiano Ronaldo (55); současný - Cristiano Ronaldo (55)
Nejvíce zápasů: Luís Figo (127); současný - Cristiano Ronaldo (123)
Založení: 1914
Přezdívka: Selecção das Quinas (Team of Shields)
Kde hrají: Různé

Odehrané zápasy

Portugalsko přerušilo dlouhé čekání hostitelských zemí na účast ve finále. Zároveň se, ale také stalo první zemí, která na domácím šampionátu finále prohrála. V roce 2004 se jí stalo osudné Řecko. Od té doby tým kolem Cristiana Ronalda dosáhl dvě semifinále. Jendo na Mistrovství světa v roce 2006 a druhé na EURO 2012, když vypadl se Španělskem na penalty. Mají perfektní kvalifikační rekord. Od nového tisíciletí nechyběli na žádném turnaji. A ani teď, na EURO 2016, chybět nebudou.

Celkově: Z135 V76 R29 P30
Závěrečné turnaje: Z28 V15 R5 P8

Úspěchy

Portugalsko mířilo do finále už v roce 1984. Utkání s Francií se prodlužovalo a ještě šest minut před koncem Portugalsko vedlo. Ovšem poté se trefil Jean-François Domergue a Michel Platini a postoupila Francie. Jejich další turnaj byl v roce 1996. A je jednou ze sedmi zemí, která se zúčastnila posledních pěti EURO, spolu se Španělskem, Německem, Itálií, Francií, Holandskem a Českou republikou.

Památné EURO zápasy

• 20/06/2000: Portugalsko 3:0 Německo, EURO 2000 skupina
    • Sérgio Conceição, zařídil svým hattrickem vítězství nad Německem.
  • 10/06/2000: Portugalsko 3:2 Anglie, EURO 2000 skupina
    • Od 18. minuty prohrávalo Portugalsko 0:2. Ale brankami Luíse Figa, João Pinta a Nuno Gomese skóre otočilo.
  • 23/06/1984: Francie 3:2 Portugalsko (p. p.), 1984 Mistrovství Evropy semifinále
    • Ikdyž tým z pyrenejského poloostrova prohrál, předvedl famózní výkon.