Itálie

Nejúspěšnější evropský tým na Mistrovství světa se čtyřmi vítězstvími v roce 1934, 1938, 1982 a 2006. Na titul pro nejlepší tým Evropy dosáhli jednou, a to v roce 1968.

Nejlepší výsledek: Vítězové 1968
Trenér: Antonio Conte
Nejlepší střelec: Luigi Riva (35); současný - Daniele De Rossi (17)
Nejvíce zápasů: Gianluigi Buffon (154); současný - Gianluigi Buffon (154)
Založení: 1898
Přezdívka: Azzurri (Azura)
Kde hrají: Různé

Odehrané zápasy

Nejúspěšnější evropský národ na Mistrovství světa se čtyřmi vítězstvími v roce 1934, 1938, 1982 a 2006. Na titul pro nejlepší tým Evropy dosáhli jednou, a to v roce 1968, když nad hlavu zvedli pohár Henriho Delaunaye poté, co v Římě přehráli Jugoslávii.

Zažili různé emoce v evropských bojích. V roce 1984 a 1992 se jim ani nepodařilo kvalifikovat na EURO, ale dosáhli i na finále v roce 2000 a 2012. Azzurri vyhráli svou kvalifikační skupinu na EURO 2016 s velkým přehledem a po šesté v řadě se objeví na evropském šampionátu.

Celkově: Z141 V77 R45 P19
Závěrečné turnaje: Z33 V13 R15 P5

Úspěchy

Jediným titulem na Mistrovství Evropy zůstává ten z Říma 1968, kdy pod trenérem Ferruccio Valcareggiem a Dino Zoffem v brance, porazili Jugoslávie 2:0, v druhém zápase. První skončil remízou 1:1 o dva dny dříve. Azzurri se přiblížilo k svému druhému evropskému titulu v roce 2000. Tam však jejich sen ukončil svou brankou v prodloužení, David Trezeguet.

Další finálová porážka přišla o dvanáct let později. V roce 2012 podlehli 0:4 Španělsku. Bylo to nejjednoznačnější finále v historii. Italové byli také semifinalisté v roce 1980 a 1988. Itálie se účastní všech EURO od roku 1992, kde je v kvalifikaci vyřadilo Společenství nezávislých států (SNS).

Památné EURO zápasy

• 28/06/2012: Německo 1:2 Itálie, EURO 2012 semifinále
    • Dvě branky Balotelliho poslalo Německo ze šampionátu domů.
  • 29/06/2000: Nizozemsko 0:0 Itálie (1:3 pen.), EURO 2000 semifinále
    • V deseti mužích (Itálie) od prvního poločasu, dvě neproměnné penalty Nizozemska a úspěšný rozstřel, znamenal postup do finále
  • 10/06/1968: Itálie 2:0 Jugoslávie, 1968 Mistrovství Evropy finále
    • Branky Luigi Riva a Pietro Anastasiho uzavřely turnaj, který znamenal první a zatím poslední titul pro evropského šampióna.

Věděli jste, že?

Itálie hostila závěrečný turnaj v roce 1980, ale musela spokojit se čtvrtou příčku poté, co prohrála boj o třetí místo proti Československu. Na penalty 8:9.