Irsko

Irsko se kvalifikovalo na svůj první turnaj v roce 1988, kde v úvodním utkání porazilo 1:0 Anglii. Ale na návrat mezi evropskou elitu čekalo až do roku 2012, kdy prohráli všechny tři zápasy.

Nejlepší výsledek: základní skupina 1988, 2012
Trenér: Martin O'Neill
Nejlepší střelec: Robbie Keane (67); současný - Robbie Keane (67)
Nejvíce zápasů: Robbie Keane (143); současný - Robbie Keane (143)
Založení: 1921
Přezdívka: Kluci v zeleném
Kde hrají: Dublin Arena

Odehrané zápasy

Irové prožili svůj debut v roce 1988, kde památně porazili Anglii a ztroskotali až na pozdějších vítězích, Holandsku. Angličan Jack Charlton je nasměroval do dalších dvou Mistrovství světa. Na prvním z nich v Itálii dosáhli čtvrtfinále. Na třetí se dostali v roce 2002. Ovšem na EURO se vrátili až v roce 2012, kdy pod Giovannim Trapattonim prohráli všechny tři zápasy ve velmi těžké skupině.

Celkově: Z127 V51 R37 P39
Závěrečné turnaje: Z6 V1 R1 P4

Úspěchy

Irsko se kvalifikovalo na první Mistrovství Evropy v roce 1988. V úvodním zápase slavně porazilo Anglii 1:0, díky trefě Ray Houghtona. Poté uhráli remízu 1:1 proti Sovětskému svazu a o postup přišli až v 82. minutě v utkání proti Holandsku (0:1).

Irsku těsně unikl závěrečný turnaj v roce 1992, v baráži proti Nizozemsku 1996 a proti Turecku v roce 2000. Oni skončili třetí ve svých kvalifikačních skupinách v letech 2004 a 2008, ale na EURO 2012 se již dostali. V baráži vyřadili Estonsko. Oni udrželi sérii osmi zápasů bez porážky, čímž vytvořili národní rekord. Trapattoniho parta dorazila do Polska a na Ukrajinu dokonce se sérií čtrnácti zápasů bez porážky. To bylo ale brzy zapomenuto. Po porážkách 3:1, 4:0 a 2:0 odjeli domů bez jediného bodu.

Památné EURO zápasy

• 08/10/2015: Irsko 1:0 Německo, EURO 2016 kvalifikace
    • Pod vedením Martina O'Neilla porazili úřadující Mistry Světa díky trefě Shane Longa ze 70. minuty
  • 12/06/1988: Anglie 0:1 Irsko, 1988 Mistrovství Evropy skupina
    • Hlavička Houghtona zajistila při debutu první vítězství.
  • 30/10/1974: Irsko 3:0 Sovětský svaz, 1976 Mistrovství Evropy
    • Don Givens vstřelil hattrick v Dublinu v Dalymount parku.

Věděli jste, že?

Irsko prohrálo dvojzápas ve čtvrtfinále 1964 se Španělskem 7:1. To nakonec čtyřčlenné finále vyhrálo